Perma

Her ne kadar perma saç 80’lerin ayrılmaz bir parçası olsa da günümüzde modern perma uygulamaları ile popülerliğini sürdürüyor.

Her ne kadar perma saç 80’lerin ayrılmaz bir parçası olsa da günümüzde modern perma uygulamaları ile popülerliğini sürdürüyor. Bunun en önemli nedeni perma saçın artık saç dokusunu değiştirmede tercih edilebilecek şık ve konforlu bir saç trendi özelliği kazanmış olmasıdır.

Perma, saçlarda sağladığı görünüm nedeniyle erkekler tarafından da sıkça tercih edilen bir işlemdir. Bu kapsamda saçlara özel bir solüsyon sürülerek yapılan işlem sonucunda istenilen ölçüde kıvırcık görünen saçlara sahip olmak mümkündür. Kıvırcık, doğal seyrinde uzayan saçlar kadınlar kadar erkekler için de tarz destekleyici bir etki yaratabilir.

Perma Nedir?

Sık tercih edilen saç uygulamalarından biri olan perma, kimyasal bir solüsyon kullanılarak saçların kalıcı olarak düzleştirilmesi, kıvrılması ya da dalgalı hale getirilmesi işlemidir. Perma saç yapılırken kullanılacak perma solüsyonunun saçlara daha iyi nüfuz etmesinin ve daha etkili olmasının sağlanması için öncelikle saçlar yıkanır. Küçük bölümlere ayrılan saçlar maşalara yerleştirildikten sonra kimyasal bazlı bir solüsyon uygulanarak saçın yapısı değiştirilir.

Uygulanan kimyasal solüsyonun görevi saçlardaki keratini parçalamak yoluyla saçların dalgalı ya da kıvırcık bir görünüm almasını sağlamaktır. Keratin saçların doğal yapısının korunması görevini üstlenen bir maddedir. Bu nedenle keratinin parçalanması sonucu saçlarda elde edilen yeni şekil uzun süre kalıcılığını koruyabilir. Keratinin parçalanmasının ardından hidrojen peroksit gibi bir nötrleştirici saça uygulanarak bukle maşalarının çevresindeki saç yeniden yapılandırılır. Uygulama tamamlandıktan sonra saç iyice yıkanarak sürülmüş olan kimyasallardan arındırılır.

Perma işleminin ne kadar süreceği saç yapısına ve elde edilmek istenilen sonuca göre değişebilir. Kalın telli ve zor şekil alan saçlarda bekleme süresi daha uzun olacağından perma işlemi daha uzun sürebilir.

Perma Saça Zarar Verir mi?

Kendi başınıza perma saç yapmaya çalışmak saçınıza zarar verebilir. Ancak profesyoneller tarafından, doğru tekniklerle uygulanan perma işlemi saça herhangi bir zarar vermez. Perma işleminin saça herhangi bir zarar vermemesi için uygun perma solüsyonunun seçilmesi, saçta ne kadar bekletileceğinin doğru bir şekilde ayarlanması, işlemin profesyoneller tarafından yapılması ve perma yapıldıktan sonra saç bakımına gereken özenin gösterilmesi gerekir.

Perma yapıldıktan sonra işlemin kalıcılığının ve saçların sağlığının korunabilmesi için gereken saç bakımı yapılmalıdır. Doğru ve düzenli saç bakımı yapılması saç tellerinin zarar vermesini önleyecektir.

Perma Saç Ne Kadar Kalıcı Olur?

Genel olarak perma saç kalıcılığını 2 ila 6 ay süreyle korur. Saç boyasında söz konusu olan işlemin kimyasal olarak geri çevrilmesi ve akıtılması gibi bir uygulama permada mümkün değildir. Saçın uzamasıyla birlikte saçtaki perma tamamen ortadan kalkar. Bu süre içinde permanın etkisinin geçmesiyle birlikte genellikle saçın uzaması doğal görünümlü dalgalar şeklinde gerçekleşir.

Perma Saç Kimler İçin Uygundur?

Perma saç yapılacak olan kişinin saçları sağlıklı olmalıdır. Perma çok ince telli bir yapıda olan saçlar dışında hemen hemen her saça uygulanabilen bir işlemdir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken saçın mevcut durumuna, yapısal özelliklerine ve elde edilmek istenilen sonuca göre en uygun solüsyonun kullanılması, bekleme süresinin belirlenmesi ve güzel bir görünüm sağlayacak şekilde dalgaların ya da kıvırcıkların düzeyinin ayarlanması olmalıdır.

Perma Saç Nasıl Şekillendirilir?

Erkek saç modelleri son zamanlarda oldukça büyük bir çeşitliliğe sahiptir ve erkek saç modellerinin trendleri de tıpkı kadınlarda olduğu gibi hızla değişmektedir. Erkekler arasında yükselişe geçen trendlerden biri olan perma saç modelleri mükemmel buklelere sahip olarak erkek stiline mümkün olan en hoş stili kazandırmanın yolları arasında yer alır.

Kalıcı dalga görünümü yaratan perma saç düz saçlarının dalgalı bir görünüme kavuşmasını isteyen erkeklerin ilk tercihlerinden biridir. Kısa saçlara uygulanabilen perma işlemi erkeklerin son derece hoş ve tarz bir görünüme sahip olmasını sağlayabilir. Bu nedenle pek çok erkek saçlarını şekillendirmek için her gün uzun saatler harcamak ya da fön çekmek yerine perma yaptırmayı tercih eder.

Perma işleminden sonra saç daha fazla hacim ve canlılık kazandığından şekillendirmesi çok daha kolay olur. Buklelerin görünümünün korunması için dalgalı ve kıvırcık saçların şekillendirilmesine yönelik bir saç kurutma makinesi aparatı olan difüzör düşük ısı ayarıyla kullanılabilir. Isıyla şekillendirme saçlarda zarara neden olabileceğinden düşük ayarda ve nadiren tercih edilmelidir.

Whatsapp