Modern Saç Sakal Model Tasarımı

Günümüzün modern ve bakımlı erkekleri saç ve sakal tasarımlarına çok daha fazla önem veriyor.

Günümüzün modern ve bakımlı erkekleri saç ve sakal tasarımlarına çok daha fazla önem veriyor. Saç modelinin ve yüz şekline göre sakal modelinin tasarımı erkeklerin kendi tarzlarını ortaya koymasında büyük paya sahip olduğundan erkekler sakal ve saç tasarımı konusunda kendilerini güvenilir ellere teslim etmek istiyor.

Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri

Sakal bırakmak erkekler arasında son yılların yükselen trendlerinden biri olmaya devam ediyor. Sakal tarzları kişinin görünümünü doğrudan etkilediği ve tarzını yansıtmasını sağladığı için yüz şekline göre sakal modelini tercih etmek gerekir.

Sakal tarzının doğru şekilde belirlenmesi için öncelikle yüz şekli analiz edilmelidir. Herkesin yüz şekli birbirinden farklıdır ve sakal bırakılırken, yüz özelliklerinin en iyi yönlerinin ortaya çıkarılmasına odaklanmak gerekir.

Üçgen yüz şekline sahip erkeklerde daha dolgun ve kare şeklinde bir çene izlenimi yaratılması yolunda sakaldan optimum fayda sağlanabilir. Üçgen yüz temelde “kalp” şeklinin zıttı olduğundan sakal ile dikkatin daha belirgin görünen çeneden uzaklaştırılması amaçlanır. Bu nedenle çeneyi dolgun gösterecek ve mümkün olduğunca kare çene görünümüne yaklaşmak için küt sakal modelleri tercih edilmeli ve yanaklardaki sakalların hacminin korunmasını dikkat edilmelidir.

Dikdörtgen yüz şekline sahip olmak uzun bir yüze sahip olmak anlamına geldiğinden uzun yüz şeklinin dolgun sakallarla desteklenmesi tercih edilebilir. Uzun bir yüz tipi olduğundan dikdörtgen yüz şekli ile birlikte uzun sakal modeli tercih edilmemelidir. Çene kısmı uzun tutulmayan ve daha oval görünüm sağlayacak şekilde tasarlanan bir sakal ile istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz.

Yuvarlak yüz şekline sahip olanların yüz tipi genellikle daha kısadır. Bu nedenle kısa sakal ve kirli sakal yerine yüz hatlarının daha çok ortaya çıkmasını sağlayacak uzun sakal modelleri kullanılmalıdır.

Kare yüz şekline sahip erkeklerde güçlü, köşeli ve erkeksi görünüm sağlayan bir yüz şekli olarak kabul edilen kare çene yapısı bulunur. Kare yüz şekline sahip olunduğunda keskin dik açılı sakal modellerinden kaçınılmalıdır. Çeneyi uzatırken vurgulayan aynı zamanda çember bölgesini daha yumuşak ve dar gösterecek sakal modelleri tercih edilmelidir. Yanlar kısa, çenedeki sakallar yoğun tutulan modeller yüzün daha uzun gösterilmesi yoluyla kare görünümün dengelenmesini sağlar.

Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Saç modelini belirlerken beğeniler ve tercihler kadar göz önünde bulundurulması gereken diğer önemli nokta yüz şeklidir. Görünümüne özen gösteren erkekler yalnızca giyimleri ile değil saç ve sakal modelleriyle de tarz sahibi olmak isterler. Erkek saç ve sakal tasarımı doğru yapıldığında karizmatik görünüm ön plana çıkar. Bu nedenle saç model tasarımında kişinin yüz hatlarındaki çizgiler, kıvrımlar ve yüz şekli analiz edilerek doğru saç modeli belirlenmelidir.

En erkeksi yüz şekli olarak kabul edilen kare yüz tipine uygun saç modeli seçilirken favorilerin kısa tutulması, yanlar kısa ve üstler hafif uzun saçların olduğu modellerin tercih edilmesi önerilir. Ayrıca ince sakallar bu saç tasarımları ile uyum sağlar.

Dikdörtgen yüz şekline sahip erkeklerde tercih edilen saç kesimi yüzün daha uzun görünmesine neden olmamalıdır. Yana yatırılan ya da alın bölgesine düşen perçemlerin olduğu saç modelleri uygulanabilir.

Oval yüz yapısı olan erkeklere kısa saç modelleri dahil olmak üzere hemen hemen her saç modeli yakışır. Yanların kısa tutulduğu, daha uzun üstlerin arkadan toplandığı saç kesimi ile oval yüz yapısı olan erkeklerde etkileyici bir görünüm elde edilebilir.

Saç çizgisinden çeneye ve elmacık kemiğinden diğerine kadar çoğu zaman aynı uzunluğun olduğu yuvarlak yüz yapısında tercih edilen saç modellerinde yanlar ve üst kısımlar eşit uzunluklarda bırakılmalıdır. Favori ve kakül kullanımından kaçınılmalı, saçlar yana doğru kabartılmamaya özen gösterilmelidir.

Elmacık kemiklerinin ve alnın daha dar olduğu üçgen yüz şekline sahip olan erkeklerde orta uzunlukta saçlar tercih edilmelidir. Çok kısa kesimlerden uzak durulmalıdır.

En İyi Sakal Modelleri

İlk bakışta yalnızca birkaç taneymiş gibi görünse de erkekler için top sakal, keçi sakal ve Van Dyke sakal başta olmak üzere pek çok farklı sakal türü vardır. Doğru saç kesimi gibi doğru sakal şekli de yüze inanılmaz derecede çekici bir hava katabilir.

Sakal stili büyük ölçüde benzersiz yüz şeklinize ve saç tipinize bağlı olan kişisel bir karardır. Köşeli sakallar yuvarlak yüzleri uzatıp inceltirken daha yuvarlak ve geniş sakallar ince yüzlerde daha dolgun bir görünüm elde edilmesini sağlayabilirler. Bu nedenle saç sakal model tasarımı kişi özelinde, işinde deneyimli profesyonellerce yapılmalıdır.

Saç Sakal Modelleri

Saç sakal modellerinin uyumlu olması bakımlı ve estetik bir görünümün temel unsurlarıdır. Bunun için doğru saç sakal modellerinin birlikte kullanılması gerekir. Orta uzun saçlarda keskin sakal modelleri tercih edilirken kısa saç kesimlerinde şekilli ve kısa sakal modelleri ile etkileyici bir görünüm yakalanabilir. Uzun saç modellerinde dengenin sağlanması için orta uzunluktaki sakal modelleri tercih edilebilir.

Whatsapp