Masaj

Kişinin refahının ya da sağlığının iyileştirilmesi için bir kişinin kaslarını ve diğer yumuşak dokularını yoğurma veya manipüle etme uygulamasına masaj adı verilir.

Masaj belki de dünya üzerindeki en eski şifa geleneklerinden biridir. Eski Yunanlılar, Mısırlılar, Çinliler ve Hintliler dahil olmak üzere birçok eski halk masajın iyileştirici özelliklerine ikna olmuş ve onu çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanmıştır. Kişinin refahının ya da sağlığının iyileştirilmesi için bir kişinin kaslarını ve diğer yumuşak dokularını yoğurma veya manipüle etme uygulamasına masaj adı verilir. Kasları, tendonları, bağları ve fasyayı tutmayı, hareket ettirmeyi ve basınç uygulamayı içeren bir manuel terapi şeklidir. Masaj terapisi; dokunma, basınç ve tedavinin yoğunluğuna göre değişen çok çeşitli teknikleri tanımlamak için kullanılan kapsamlı bir terimdir.

Masaj Nedir?

İnsan vücudu günlük tempo içinde pek çok etkene bağlı olarak yorulur. Bu yorgunluğun giderilmesi noktasında masaj fiziksel, ruhsal ve psikolojik rahatlama sağladığı için sıklıkla tercih edilir. Çeşitli yağlar ve losyonlar kullanılarak gerçekleştirilen masaj kaslarda buna bağlı olarak masaj uygulanan kişide gevşeme, rahatlama ve güçlenme etkisi yaratır.

Masaj mutlaka profesyoneller tarafından titizlikle uygulanması gereken bir süreçtir. Masajın kas ve kalp liflerinin yönünde yapılması, masaj sırasında ellerle vücut temasının kesintisiz devam etmesi masajın etkilerini artırabilecek faktörler arasında sayılabilir. Tekniklerine uygun bir şekilde profesyoneller tarafından uygulanan masaj sonrası bacak, sırt, omuz, avuç içi ve vücudun tüm bölgelerinde gevşeme, ağrı azalması ve vücut enerjisinin yükselmesi etkileri ortaya çıkar.

En Çok Tercih Edilen Masaj Çeşitleri

Günümüzde klasik tekniklerden egzotik tekniklere kadar farklı şekillerde uygulanan pek çok masaj çeşidi vardır. İsveç masajı en çok tercih edilen masaj çeşitleri arasında ilk sıralarda yer alır. Batı’ya ait anatomi ve psikoloji konseptleri temelinde şekillenen İsveç masajında losyon ve yağlar kullanılır. Vücutta rahatlama sağlayan İsveç masajında Efloraj, Petrisaj, Ovma, Dokunma ve Titreşim olmak üzere 5 temel vuruş tipi bulunur.

Diğer bir İsveç masaj tekniği olan Aromaterapi masajı, masaj yağına özel bitkilerin eklenmesiyle uygulanır. Kullanılan karışımlar genellikle rahatlık, canlılık ve enerji verecek yağların bir araya getirilmesiyle oluşturulur.

Sıcak taşların kullanıldığı sıcak taş masajı vücuttaki spesifik noktalara pürüzsüz ve sıcak taşların yerleştirilmesiyle uygulanır. Genellikle ısıyı tutma özelliği bulunan volkanik bir taş olan bazalt kullanılır. Taşların sıcaklığından yararlanılarak elde edilen rahatlatıcı etki kasların gevşetilmesini sağlar.

Derin doku masajı tedavi edici özelliğe sahip bir masaj tekniği olarak düğümlenmiş kaslarla kasların daha derin katmanlarında yer alan spesifik problemleri hedefler. Kronik ağrı ya da hareketi engelleyen kalıcı sakatlanma sorunu olan kişiler derin doku masajından fayda sağlayabilir.

Shiatsu masajı Japon geleneklerine dayanır. Parmaklar ve el ayası ile ritmik bir bölgesel basınç uygulanan Shiatsu masajı vücuttaki enerji akışının geliştirilmesi ve vücut dengesinin yeniden sağlanması amacıyla tercih edilir.

Thai masajı; pasif esneme, destekli yoga ile basınçlı masaj hareketlerinin karışımıdır. Vücudun enerji seviyesinin düzenlenmesi, stresin azaltılması ve esnekliğin geliştirilmesi için ritmik olarak vücuttaki enerji noktalarına basınç uygulanır.

Refleksoloji parmak basıncı, sıkıştırma ve yoğurma gibi tekniklerin vücudun rahatlaması ve iyileşmesi için uygulanan bir masaj tekniğidir. El ve ayaklardaki refleks alanlarının bazı vücut bölümlerine ve organlara bağlı enerjileri olduğu düşüncesini temel alır. Refleks noktalarına basınç uygulanması yoluyla sinir sisteminin dengelenmesi ve endorfin salgılanması sağlanır.

Masajın Vücut İçin Faydaları

Masaj kasları rahatlatan ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bir uygulamadır. Romatizma, felç, kanser gibi hastalıklarda doktorun önerisiyle uygulanan masaj hastaların ağrılarının azaltmasının yanı sıra zihinsel olarak da rahatlama sağlar. Masaj yaptırmak kişinin kendisini daha enerjik hissetmesinde, günlük hayatın getirdiği yorgunluk, stres gibi olumsuzluklardan uzaklaşmasında önemli bir rol oynar.

Toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olan masaj metabolizmayı hızlandırarak cildin esneklik kazanmasına katkıda bulunur. Organlara ve dokulara daha fazla besin ve oksijen gitmesini sağlayan masaj bu sayede kan akışını teşvik ederken toksinlerin, fazla suyun ve karbondioksitin uzaklaştırılmasında önemli bir görev üstlenir. Sinir sisteminin uyarılması ve lenfatik sistemin iyileştirilmesi bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de etkilidir.

Masaj Fiyatları 2022

Masaj fiyatları hangi masaj çeşidinin uygulanacağı başta olmak üzere belirli etkenler değerlendirilerek belirlenir. Masaj çeşitleri pek çok açıdan faydalı olmakla birlikte bu alanda deneyim sahibi profesyoneller tarafından uygulanmalıdır.

Whatsapp