Manikür Pedikür El Ayak Bakımı

El ve ayakların sağlığı için tırnaklar ön plana alınarak uygulanan el ve ayak bakımına manikür pedikür adı verilir.

El ve ayakların sağlığı için tırnaklar ön plana alınarak uygulanan el ve ayak bakımına manikür pedikür adı verilir. El ve ayaklara özen göstermek hem görünüm hem de sağlık ve zindelik açısından son derece önemlidir. Manikür pedikür yaptırmak gün içinde her an dış etkenlerle temas halinde olan eller ile vücudun tüm yükünü taşıyan ayakların sağlığı ve konforu açısından faydalıdır.

Daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanın en önemli adımlarından biri el, ayak ve tırnak sağlığının korunmasıdır. Manikür pedikür uygulamalarıyla kan dolaşımının hızlandırılması, pürüzsüz tırnaklara sahip olunması, fiziksel sağlığın iyileştirilmesi ve stres seviyesinin azaltılması mümkündür. Ancak istenilen faydanın sağlanabilmesi için manikür pedikür el ayak bakımı alanında uzman ve deneyimli profesyonellerce, steril ekipmanlar kullanılarak yapılmalıdır.

Manikür Pedikür Nedir?

Manikür pedikür düzenli olarak ve belirli aralıklarla yapılması gereken bir kişisel bakım uygulaması olmasının yanı sıra sağlık açısından da büyük fayda sağlar. Tırnak sağlığı üzerinden vücut sağlığını doğrudan etkileyen manikür pedikür el ayak bakımı aynı zamanda kişinin daha bakımlı görünmesi üzerinde de önemli bir rol oynar.

Bakımlı ve pürüzsüz tırnaklara sahip olmak için belirli aralıklarla düzenli olarak manikür pedikür yapılması gerekir. Eller ve ayaklar; çeşitli dış etkenler, kuruluk, çatlak ve havasızlık gibi farklı nedenlere bağlı olumsuzluklarla karşı karşıya kalabilir. Manikür pedikür el ve ayakların rahatlamasını, yumuşamasını buna bağlı olarak vücudun genel stres ve kaygı seviyesinin azaltılmasını sağlar.

Manikür pedikür el ayak bakımı sonrası yapılan peeling ve masaj uygulamaları eklem hareketliliğini sağladığı gibi vücut kan dolaşımının hızlanmasına da katkıda bulunur. Ellerdeki ve ayaklardaki ölü deriler manikür pedikür uygulaması ile vücuttan atıldığından el ayak bakımından sonra çok daha yumuşak bir deriye sahip olunur. Manikür pedikür tırnak yapısının güçlendirilmesini sağlayarak daha güçlü tırnaklara kavuşulmasında önemli bir görev üstlenir. Ayrıca manikür pedikür uygulamaları sayesinde el ve ayaklar nasır ve mantar gibi enfeksiyonlara karşı korunaklı bir hale getirilir.

Manikür pedikür sonrası el ve ayak bakımı düzenli bir şekilde tekrarlanmalıdır. Eller ve ayaklar uygun bakım kremleriyle nemlendirilmelidir. Aynı şekilde tırnakların yumuşaklığının sağlanması ve korunması için uygun bakım ürünleri kullanılmalıdır.

Topuk kısmı hasara ve sertleşmeye açık olduğu içi topukların nemli tutulması için uygun nemlendirici ürünler ve losyonlar kullanılmalıdır. Topuklar sürekli sertleşiyorsa vazelin sürülmesi etkili olabilir.

Manikür Nedir?

Manikür el ve tırnak bakımının yapılmasını, tırnakların temizlenmesini ve şekillendirilmesini içeren kapsamlı bir süreçtir. Ellerin, ayakların ve tırnakların daha sağlıklı olması ve güzel görünmesi için manikür pedikür özel kremler, aletler, peeling ve masaj teknikleri uygulanarak gerçekleştirilir.

Ellerin ve tırnakların bakımında önemli bir rol üstlenen manikürün aynı zamanda rahatlatıcı bir etkisi de vardır. Ellerde vücudun farklı bölgelerine karşılık gelen bazı baskı bölgeleri bulunur. Manikür sonrası yapılan masajla bu bölgeler aracılığıyla vücut üzerinde genel bir rahatlama etkisi yaratılır.

Pedikür Nedir?

Ayak ve tırnak bakımının yapılmasını, tırnakların temizlenmesini ve şekillendirilmesini içeren kapsamlı bakım süreci pedikür olarak adlandırılır. Pedikür ile ayaklardaki ölü deriler temizlenir, çeşitli nedenlerle sertleşen ayak parmakları ve deri yumuşatılarak ayak tırnakları şekillendirilir.

Ayakların korunması ve rutin bir şekilde bakım yapılması hem ayak sağlığı hem genel sağlık açısından önemlidir. Diğer yandan tırnak sertleşmesi ve tırnak batması gibi sorunların önlenmesi aynı zamanda estetik bir görünüme sahip olunması için düzenli pedikür yaptırılması önerilir. Pedikür yapılırken kullanılan malzemeler tek kullanımlı ve hijyenik olması zorunludur. Sağlıksız bir ortamda yapılan el ayak bakımı uygulamaları nasır ve mantar başta olmak üzere bazı hastalıklara neden olabilir.

Manikür Pedikür Nasıl Yapılır?

Bakımlı eller, ayaklar ve tırnaklar iyi görünmenin en önemli unsurudur. Bu nedenle kadın erkek fark etmeksizin herkes el ve ayak bakımına gereken özeni göstermelidir. Manikür pedikür el ayak bakımı optimum faydanın sağlanması için hijyenik ve kaliteli aletler kullanılarak profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu nedenle uzman ve deneyimli profesyonellerin bulunduğu, yüksek hijyen standartlarına sahip merkezlerde manikür pedikür yaptırılmalıdır.

Tırnak Temizliği

Manikür pedikür yapılırken öncelikle el ve ayak tırnakları temizlenerek hepsi aynı boyda olacak şekilde kesilir. Tırnakların hepsi eşit uzunluğa getirilirken güzel bir görünüm elde edilmesi için çok kısa kesilmemelerine özen gösterilmelidir.

Ilık Suda Bekletme

El ve ayaklar özel bir kap içerisine koyulan ılık suda belirli bir süre bekletilerek yumuşatılır. Daha sonra kütikül temizleyici adı verilen özel bir ekipman kullanılarak tırnak etleri itilerek temizlenir. Ardından tırnakların üzerine özel bir yağ sürülür. Ayaklardaki ölü hücrelerin arındırılması için ponza taşı kullanılarak peeling uygulanır.

Manikür Makası ile Temizleme

Yumuşayan tırnak etleri ciltte herhangi bir zarara neden olmayacak şekilde temizlenir. Manikür pedikür işlemleri yapılırken tırnak etleri çok dikkatli bir şekilde kesilmelidir. Eğer tırnak etleri temizlenirken etin yanlışlıkla kesilmesi kanama, morarma, damar yırtılması gibi farklı sorunlar yaşanmasına neden olabilir.

Şekillendirme

Tırnaklara törpü ile kare ya da yuvarlak olmak üzere istenildiği gibi şekillendirilir. Törpü uygulaması sonrasında doğal bir görünüme sahip tırnaklara sahip olunması mümkündür.

Masaj

Ellere ve ayaklara krem sürülerek nemlendirilmeleri sağlanır. Daha sonra hafif bir şekilde masaj yapılır.

Manikür Fiyatlar 2022

Manikür fiyatları kullanılan ekipmana, uygulamanın kapsamına, uygulamanın yapıldığı merkeze, merkezin bulunduğu semte ve ekibin uzmanlığına bağlı olarak belirlenir. Manikür pedikür uygulamaları genellikle 30 ila 60 dakika içinde tamamlanır. Manikür pedikür uygulamaları profesyoneller tarafından hijyenik ortamlarda, tek kullanımlık kaliteli aletler ile gerçekleştirilmelidir. Kullanılan metal aletler her müşteri öncesinde sterilize edilmelidir. Manikür pedikür işlemlerinin eller ve ayaklar tam olarak yumuşamadan yapılmasının tırnak etlerinde ve ciltte tahrişe neden olabileceği hatta yaraların oluşabileceği unutulmamalıdır.

Whatsapp