Ağda

Çağımızın modern ve görünümüne özen gösteren erkekler tepeden tırnağa eksiksiz bakıma önem veriyor.

Çağımızın modern ve görünümüne özen gösteren erkekler tepeden tırnağa eksiksiz bakıma önem veriyor. Temiz ve bakımlı bir vücuda sahip olmak için ağda yaptıran erkeklerin sayısı hızla artıyor. Profesyonel ağda uygulaması sayesinde erkekler son derece temiz bir vücuda sahip olurken yaşam konforlarındaki artışı deneyimleyebiliyor.

Ağda uygulamasının profesyoneller tarafından yapılmasıyla vücutta tahriş oluşması gibi istenmeyen durumlar önlenebiliyor. Her cilt tipine uygun ürünlerin kullanılması yoluyla yapılan ağda uygulamaları ile istenmeyen tüylerden uzun süreli olarak kurtulma imkânı elde edilebiliyor.

Ağda Nedir?

Vücuttaki istenmeyen tüylerin alınması için sıklıkla uygulanan epilasyon yöntemlerin başında ağda gelir. Ağda sık tercih edilen bir kişisel bakım uygulaması olarak; temiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyen erkekler arasında popülaritesini giderek artırıyor.

Vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmak pek çok kişi için hijyenin ve kişisel bakımın sağlanmasının temel şartlarından biri olarak kabul ediliyor. İstenmeyen tüylerden kurtulmanın farklı yöntemleri olsa da ağda yüzyıllardır uygulanan en etkili yöntem olma özelliğini koruyor. İstenmeyen tüylerden kurtulmayı sağlayan diğer yöntemler karşısında ağda uzun süreli etkisi ve zaman içerisinde tüylerin azalmasına katkıda bulunması gibi avantajlarıyla ön plana çıkıyor.

Uzun zamandır kullanılan klasik çam sakızı ağdanın yanı sıra ağdanın sir ağda ve boncuk ağda gibi çeşitleri de vardır. Şeker içermeyen sir ağda uygulandıktan sonra özel bir yağ kullanılarak kalıntılarının ciltten temizlenmesi mümkündür. Isıtıldıktan sonra uygulamaya hazır hale gelen sir ağda şeker içermediğinden düzenli uygulama sonucunda kıl köklerinde zayıflama sağlar ve uzun süre etki eder.

Boncuk ağda da sir ağda gibi ısıtılarak kullanılır. Sir ağdadan farkı ağda bandı kullanma gerekliliği olmamasıdır. Uygulama bölgesine sürülüp kuruması beklendikten sonra elle çekilebilir. Tıpkı sir ağda gibi şeker içermemesi nedeniyle kıl köklerini beslemez.

Ağda Nasıl Yapılır?

Ağdaya başlanmadan önce cildin uygulama yapılacak bölgesi temizlenmeli ve ağda için hazır hale getirilmelidir. Ölü hücrelerin temizlenmesi ağda uygulamasını kolaylaştıran önemli bir etkendir. Ölü deriler temizlendikten sonra talk pudrası sürülmesi ağdanın daha iyi yapışarak tüyleri çok daha iyi bir şekilde kavramasını sağlar.

Ağda istenilen sonucun elde edilmesi için uygun sıcaklığa getirilir. Ağdanın gereğinden fazla sıcak olması ciltte kızarıklığa neden olabilir. Ağda tüylerin alınacağı bölgeye yukarıdan aşağı doğru sürüldükten sonra ağda kâğıdı yapıştırılarak tüylerin çıkış yönünün tersine olacak şekilde çekilir.

Ağdayla tüylerin tamamı alındıktan sonra ağda yağı sürülerek cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi sağlanır. Ağda yapıldıktan sonra ciltte ortaya çıkabilecek kızarıklıkların ve cilt tahrişinin engellenmesi için işlem tamamlandıktan sonra ağda losyonu sürülmesi faydalı olabilir. Ağda losyonları sürülmesiyle aynı zamanda ağdadan sonra cildin daha pürüzsüz bir görünüm alması mümkün olur.

Ağda Uygulaması Ne Sıklıkla Yapılır?

Ağda uygulamasından en etkili sonucun alınması için ağda belirli aralıklarla yapılmalıdır. Bu süre kişiden kişiye değişebilmekle birlikte tüylerin ideal uzunluk olan 3 ila 6 mm’ye ulaşması beklenmelidir. Tüylerin bu uzunluğa ulaşması bazı kişilerde bir iki bazı kişilerde ise 3 ila 4 hafta içinde gerçekleşebilir. Tüylerin ideal uzunluğa ulaşması çok önemlidir. Çünkü ağdayla kısa tüyleri almak zor olabileceği gibi uzun tüylerin alınması acı verici bir hal alabilir. Tüyler ideal uzunluğa ulaştığında alınırsa en iyi sonuç can çok acımadan alınabilir.

Ağda Evde Uygulanabilir mi?

Ağda evde uygulanabilir. Ancak uzman olmayan bir kişi tarafından ağda yapılması durumunda hatalı işlemler sonucunda çeşitli yaralanmalar, kılların vücuttan kökleriyle ayrılmadan kırılması, uygulama bölgesinin tahriş olması ve ciddi düzeyde morarma gibi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle ağda mutlaka profesyoneller tarafından yapılmalıdır.

Ağda Uygulama Alanları Nelerdir?

Sırt, kol, ön genital, göğüs, bacak ve kalça bölgelerine yani vücudun yüz dışında kalan tüm bölgelerine uygulanabilir. Yüz uygulaması için yüz bölgesi için özel olarak üretilen sir ağda çeşitleri kullanılır.

Ağda Uygulamasından Önce ve Sonra Neler Yapılır?

Ağda uygulanacak bölgenin temiz ve kuru olması önemlidir. Ciltteki nemi ve yağı emmesi için uygulama öncesi bölgeye pudra sürülmelidir. Ağdadan sonra ciltteki ağda kalıntıları ağda yağlarıyla nazikçe temizlenmelidir. Ağdadan sonra tüm gözenekler açık hale geldiğinden ilk 24 saat duş alınması; ilk 3 gün süreyle havuz, deniz, solaryum ve güneşlenme gibi aktivitelerden uzak durulması önerilir.

Ağda Uygulamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ağda yapılırken önce bazı noktalara dikkat edilmesi uygulamanın sonucunu doğrudan etkileyebilir. Ağda yapılacak bölge mutlaka temiz olmalıdır. Böylece bölgedeki kısa tüyler daha kolay bir şekilde alınabilir.

Ağda yapılacak bölge temizlendikten sonra pudra sürülmesi halinde tüylerin ağdaya çok daha kolay bir şekilde geleceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Ağda ile alınmak istenen tüyler fazla uzun olmamalıdır. Tüylerin fazla uzun olması durumunda tüyler bir makas yardımıyla kısaltıldıktan sonra ağda uygulamasına başlanmalıdır. Tüylerin alınacağı bölgeye ağda sürülürken yukardan aşağı yani tüylerin çıkış yönüne doğru sürülerek daha iyi sonuç alınması sağlanabilir.

Ağda sürüldükten sonra ağda bezi yapıştırılarak tüylerinin çıkış istikametinin tersine doğru yani yukarı doğru çekilmelidir. Ağda uygulaması tamamlandıktan sonra, tüylerin alındığı bölgeye mutlaka etkili bir nemlendirici sürülmelidir.

Ağda yapılırken tercih edilen ürünler mutlaka kaliteli olmalıdır. Kaliteli olmayan ürünlerin kullanılması hem istenilen sonuçların alınmasını engeller hem de ağda sırasında daha fazla acı çekilmesine neden olur. Ayrıca cildin tahriş olması riski de ortaya çıkabilir. Bu nedenle ağda uygulaması kaliteli ürünler kullanılarak profesyoneller tarafından gerçekleştirilmelidir.

Ağda uygulamasında hangi ağda ürünlerinin kullanılacağı ağda yapılacak bölgeye ve kişinin hassasiyet düzeyine göre değişebilir.

Ağda Yanığı Geçer mi?

Ağda istenmeyen tüylerin alınmasını sağlayan etkili bir yöntem olmakla birlikte hassas ciltli kişilerde ağdanın profesyonel olmayan kişilerce uygulanması sonucunda ağda yanıkları ve lekeleri ile karşılaşılabilir. Ağda yanığı cilde zarar vermekle kalmaz aynı zamanda kötü bir görünüme de neden olabilir.

Hem kadınların hem erkeklerin istenmeyen tüylerinden kurtulmasını sağlayan ağda uzun süreli etki sağladığından son derece avantajlı bir yöntem olarak kabul edilir. Aynı zamanda ciltteki ölü derinin yok edilmesinde de ağdanın önemli bir rolü vardır. Ancak ağdanın yanlış uygulanması istenmeyen cilt hasarlarına neden olabilir.

Ağda gereğinden fazla ısıtılırsa ciltte yanık meydana gelebilir. Bununla birlikte gereğinden fazla sıcak olan ağda cilde uygulandığında cildin üst tabakasındaki zarar birkaç gün içinde iyileşir. Ancak cildin alt katmanlarında ortaya çıkan daha ciddi derecedeki yanıklar cilt üzerinde çatlamalara ve kabuklanmalara sebep olabileceğinden tıbbi yardım alınması gerekliliği ortaya çıkabilir.

Whatsapp